انواع پیانو گرند
نویسنده : گروه گردآوری مقالات خانه ساز
انواع پیانو گرند

 

انواع و اندازه پیانوهای گرند

پیانو گرند (به اصطلاح غلط رویال) : دلایلی که بیشتر مردم یک پیانو گرند را به پیانو دیواری ترجیح میدهند، احتمالا دلایل وابسته به زیبایی‌شناختی و روانشناختی هستند. در مقایسه با یک پیانو دیواری که معمولا پشت به یک دیوار قرار میگیرد یک پیانو گراند در یک اتاق جلوه ی بهتری داشته و نوازنده پیانو وقتی پشت آن می نشیند بیشتر تحت‌تاثیر چشم انداز و نما قرار می‌گیرد،. مزیت دیگر آن است که وقتی درب بالای پیانو گشوده می شود، صدا را به نوازنده و اتاق انعکاس می دهد.

متاسفانه، این ترجیح، تولید پیانوهای کوچک گرند را به ارمغان آورد که از لحاظ تاچ و تن صدایی در مقایسه با پیانوهای دیواری خوب، نامرغوب هستند و در تجارت به عنوان " پیانوهای گرند کوچک " شناخته می­شوند. اکشن در چنین مدل‌هایی از نظر اندازه کوچک تر شده و در نتیجه قیمت کاهش پیدا کرده‌است و سیم­ها بسیار کوتاه هستند، در واقع حداقل اندازه برای یک پیانو گرند ۴ فوت در ۱۰ اینچ می­باشد و این مدل به عنوان رقیب جدی برای پیانو دیواری تلقی شود.

ابعاد و انواع: عرض استاندارد یک پیانوی بزرگ در حدود 5 فوت است. طول از ۴ و نیم به ۹ و نیم فوت متغیر است. فضای کلی لازم برای کوچک‌ترین پیانو گرند همراه صندلی آن باید حداقل ۵ فوت عرض و 6.5 فوت طول داشته باشد، پیانوهای گرند از جلوترین قسمت کیبورد تا امتداد ستون پشتی در انتهای دیگر پیانو با درب بسته اندازه گیری می شود. کوچک‌ترین Steinway  ۵ فوت است.

( اندازه بیان‌شده همیشه طول کلی یک ساز است) چندین طبقه بندی برای پیانو گرند صرفا براساس طول پیانو وجود دارد.

     

کیفیت صدایی و تنی: صفحه رزونانس و سیم‌های پیانو گرند به طور افقی در داخل جعبه پیانو قرار داده شده­اند. زمانی که کلید را فشار می‌دهید، چکش مربوط به این کلید از قسمت پایین به سیم­ها برخورد می‌کند تا صدا را تولید کند.  بازگشت چکش به حالت اولیه با کمک جاذبه اتفاق می­افتد، که باعث می‌شود صدای نت­های تکرارشونده مواج شده و کنترل نوازنده روی کلیدهای پیانو بهتر شود. طول سیم­ها و اندازه صفحه رزونانس کیفیت صدایی یک پیانو را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. صفحه رزونانس بزرگتر و سیم­های بلندتر، حجم ، طنین و رزونانس صدایی بیشتری را تولید می‌کنند.

زیر 4.5 الی 5 فوت   (Small Grand) پیانو گرند بسیار کوچک | بین 5 و 5.5 فوت(Baby Grand)پیانو گرند کوچک   ) از 5 فوت و 6 اینچ تا 5 فوت و 9 اینچ Medium Grandپیانو گرند متوسط  (|

5 فوت و 10 اینچ )Living Room Grand ( پبانو گرند نشیمن|

 6 فوت (Professional Grand) پیانو گرند حرفه­ای |

) 6 فوت و 4 اینچ Drawing Room Grandگرند پذیرایی( |

 6 فوت و 8 اینچ )Parlour  Grand)پیانو گرند سالن |

 7فوت و 4 اینچ )Semi Concert Grand( نیمه کنسرت پیانو گرند

) 8 فوت و 11 اینچ به بالاConcert Grand( پیانو گرند کنسرت|

 پیانوهای گرند اروپایی و آسیایی از طول اندازه­گیری می­شوند.

 

 

از آن جایی که کیفیت صدایی و ظرفیت صدای پیانو عمدتا به سایز صفحه، فرکانس و طول سیم­ها بستگی دارد. شما تمایل خواهید داشت که بزرگترین پیانو دیواری و یا گرند مقرون به صرفه را خریداری نمایید. اما قبل از آن بهتر است فضایی را که در اختیار دارید را نیز در نظر بگیرید. صدای یک پیانو کوچک در یک اتاق بسیار بزرگ و باز، گم می­شود همانطور که صدای یک پیانو متوسط برای یک اتاق کوچک بسیار بلند به گوش خواهد رسید. 

 

© JVPARS All Rights Reserved